W dniu 28 maja br. godz. 13.00 pod patronatem JM Rektora prof. dr hab. Pawła Czarneckiego, MBA w Collegium Humanum w Warszawie odbyło się spotkanie on-line z polskim podróżnikiem ekstremalnym Markiem Kamińskim.

Tematem głównym spotkania było zobrazowanie drogi jaką należy pokonać, aby zrealizować wyznaczone cele życiowe zarówno w aspekcie zawodowym jak i osobistym.

Odkryj swój biegun. Definiowanie celów w nowej rzeczywistości – pod takim hasłem odbyło się spotkanie, które moderował prorektor Michał Jurczyk, MBA, DBA i  w którym uczestniczyli studenci studiów wyższych jak i słuchacze studiów podyplomowych Collegium Humanum

Doświadczenia zebrane podczas wypraw, począwszy od zdobycia Bieguna Północnego i Południowego bez pomocy z zewnątrz, zdobycia obu biegunów Ziemi w ciągu jednego roku z 15-letnim Janem Melą, aż po No Trace Expedition, wyprawy samochodem elektrycznym przez pustynię Gobi i Syberię, stanowią inspirację do poszukiwania rozwiązań wobec obecnych czasów i budowania codziennej motywacji do działania w nowej rzeczywistości. O tych doświadczeniach jak i przemyśleniach z nimi związanych opowiadał Pan Marek Kamiński.

Wyprawy są przyczynkiem do rozmowy o akceptacji sytuacji, które są poza zasięgiem naszego bezpośredniego wpływu, o procesie adaptacji naszego umysłu do zmiany oraz o radzeniu sobie z niepewnością, co w kontekście bieżących wydarzeń zyskuje na znaczeniu i staje się bardzo aktualne.

W trakcie debaty Marek Kamiński odpowiadał na pytania, jak definiować cele w zgodzie z naszymi wartościami i doświadczeniem. Wytłumaczył też na czym polega jego autorska Metoda Biegun, która jest podłożem do wszelkich działań Marka Kamińskiego.

Uczestnicy poznali 5 kroków, które pozwalają na urzeczywistnienie postawionych sobie celów:

Krok I

Odkryj swój biegun

Biegun jest dla mnie właśnie tym wszystkim, co wprawia mnie w ruch. Biegun jest czymś, co także Ty nosisz w sobie, i co powinieneś odkryć.

Biegun to Twój cel, punkt dojścia, marznie, coś do czego dążysz. Jest w Tobie, czeka na jego określenie, wyrażenie.

Krok II

Mapa drogi

Wewnętrzna siła nie polega na marzeniach, niezależności myślenia, tylko na zdolności budowania scenariuszy. Marząc o czymś od razu zastanów się, krok po kroku, jak to osiągnąć. A potem to zrealizuj.

Mając już swój cel, nadszedł czas, by przygotować mapę drogi.  Wizualizacja „punktów krytycznych” (możliwych trudności i przeszkód), aby wcześniej się z nimi oswoić.

Czego potrzebuję do takiej wprawy?  Jakiej wiedzy i umiejętności? Co potrzebuję w sobie wzmocnić, co osłabić.

 

Krok III

Droga jest ważniejsza niż cel

Najważniejsza jest droga i to, czego na tej drodze nauczymy się o sobie i świecie.

Droga, to moment, kiedy wyruszasz, podejmujesz pierwsze działania. Cel jest przed Tobą, ale wartością jest Droga do niego. Twój cel, Ty sam i droga, którą dążysz jesteście jednym. To, że podążasz, jest tak samo istotne jak cel, do którego dążysz. Cel („Biegun”) do którego zmierzasz jest w Tobie, więc droga odbywa się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz Ciebie.

 

Krok IV

Dwa bieguny

Przeciwieństwa w drodze do celu: sukces i porażka.

Obie te rzeczy nie są ani dobre ani złe, jedno i drugie jest doświadczeniem. Także sukces może zmienić się w porażkę – jeśli wbijamy się w pychę, możemy zaszkodzić sobie, innym. Sukces może być bardziej zwodniczy niż porażka.

Porażka może być wartościową wskazówką, nauką, lekcją.

Oswajanie porażki to umiejętność uczenia się z niej, odzyskiwanie nadziei, motywacji

Krok V

Poznaj samego siebie

Całość drogi kumuluje się w zmianie wewnątrz człowieka. Osiągnięcie celu jest chwilą, lekcja o sobie jest na całe życie.

Kim byłeś w punkcie wyjścia, a kim w punkcie dojścia? Jak droga Cię zmieniła? Czego nauczyłeś/nauczyłaś się o sobie? Jaką teraz będziesz tworzyć rzeczywistość? Co zmieniło się zasadniczo w Tobie? Jakie wartości i przekonania stały się najważniejsze? Co będzie teraz wyznaczać Twoją drogę? Jaki potencjał w Tobie się ujawnił? Co jest dla Ciebie ważne? Na co teraz się odważysz? Wyruszenie w drogę wymagało odpowiedzi na pytanie Kim jestem? Z czym wchodzę w tę podróż?

Autorka: Karolina Barc

Share.
Exit mobile version