Proszę spacerować i więcej przebywać na świeżym powietrzu, dzieci powinny więcej czasu spędzać na podwórku zamiast  siedzieć przy komputerze, wyjdź trochę, przewietrz się, pobiegaj w parku

–  te słowa bardzo często słyszymy od rodziny, znajomych a nawet lekarzy. Kichamy, kaszlemy, boli nas głowa i mamy trudności z oddychaniem, zastanawiamy się czy to kolejna infekcja, a może Covid ? Testujemy, sprawdzamy, dzwonimy do lekarza, bierzemy kolejną dawkę leków i nic nam nie pomaga. Wielu z nas nie jest świadomych, że powietrze, którym oddychamy podczas spaceru, drogi do sklepu czy pracy, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.  Gdy normy powietrza są przekroczone, należy jak najmniejszą ilość czasu spędzać na zewnątrz, oraz ograniczyć intensywny wysiłek, ćwiczenia i zabawy dzieci. Spory wysiłek powoduje, że częstotliwość oddechów się zwiększa, a więc automatycznie do naszego organizmu dostaje się więcej szkodliwych substancji z powietrza.

Smog to zagrożenie, którego często nie widać, a realnie wpływa na nasze zdrowie. Badania przeprowadzone przez ekspertów wykazały, że stężenie najbardziej szkodliwych dla zdrowia cząsteczek PM2,5 jest w Polsce najwyższe w całej Unii Europejskiej. Polski smog, składa sięprzede wszystkim z tlenków węgla, azotu, siarki i najbardziej szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzopirenu.

Nie można już cofnąć zmian, które zaszły w naszym klimacie, można jednak próbować ograniczać nasz wpływ na ocieplenie klimatu.  To właśnie w wyniku ludzkiej działalności i uwalnianiem do atmosfery nadmiernej ilości dwutlenku węgla oraz zmniejszeniem powierzchni lasów (ich wycinka) następuje wzrastanie temperatury na Ziemi.

Działalność człowieka nasila globalne ocieplenie i to głównie od nas zależy, czy nasza planeta ma szanse przetrwać, a my razem z nią. Wymaga to zmniejszenia zużycia energii w elektrowniach, w procesach produkcyjnych, w środkach transportu i przy ogrzewaniu domów. Swoją część dokłada przemysł paliwowy. Smog powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami, odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Od połowy XIX w. średnia temperatura atmosfery Ziemi stale się zwiększa i jest skutkiem rozwoju naszej cywilizacji. Globalne ocieplenie ma wpływ na nasze zdrowie, niewydolność oddechową, choroby nowotworowe, obniżenie odporności naszego organizmu, astmę, choroby układu krwionośnego i serca. Te wszystkie choroby cywilizacyjne XXI wieku, możemy ograniczyć my sami, bo to od nas zależy ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Smog występuje głównie zimą, wskutek ogrzewania domów piecami, które nie spełniają żadnych norm. Obecnie ok. 6,5 mln Polaków ogrzewa mieszkania paląc w piecach węglowych, w których oprócz paliw stałych, takich jak węgiel czy miał, spalane są śmieci pochodzące z gospodarstw domowych. Dlatego też, aby ograniczyć emisję konieczne jest zmniejszanie strat ciepła w budynkach poprzez ocieplenie dachu i ścian, uszczelnienie lub wymianę okien oraz zmianę systemu grzewczego i typu ogrzewania. Ograniczenie korzystania z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej, (transport drogowy doprowadził do emisji 9% pyłów PM10 ze spalanie paliw, ścierania hamulców i powierzchni dróg), oszczędzanie energii elektrycznej oraz posadzenie drzewa, to nasz ukłon na rzecz poprawy jakości powietrza. Nie są to rzeczy trudne, skomplikowane i wymagające od nas niesamowitych wyrzeczeń, a z pewnością przyczynią się do poprawy naszego zdrowia i zdrowia naszych najbliższych, a i spacer stanie się wówczas przyjemnością i będzie miał korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Jeżeli chcemy nagłaśniać ten problem, to ważne jest, abyśmy brali również udział w akcjach społecznych na rzecz poprawy klimatu i zajmowali stanowisko w kluczowych decyzjach naszego państwa dotyczących polityki klimatycznej.

Skutki zanieczyszczeń to nie tylko złe jakościowe powietrze, to również skażone mięso zwierząt czy rośliny, które wzrastały w zanieczyszczonym środowisku. Agresywne czynniki chemiczne oddziałują bowiem nie tylko na ludzi, lecz także i zwierzęta czy rośliny, a nawet materiały (w tym budowlane). Efektem, tych wszystkich czynników jest skrócenie długości i jakości naszego życia.

Coraz częściej także możemy obserwować ekstremalne zjawiska pogodowe, które dotąd były rzadkością lub zdarzały się jedynie w określonych rejonach. Niespotykane wcześniej fale upałów, silne wiatry, susze czy powodzie wynikające ze wzrostu temperatury zdarzają się także już w naszej strefie klimatycznej. Konsekwencją uwalniania się do atmosfery gazów cieplarnianych, jest wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi już o 1℃.

Edukacja społeczeństwa,  korzystanie z energii w oszczędny sposób, zastąpienie jej konwencjonalnych źródeł źródłami czystej energii do zasilania urządzeń i generowania energii cieplnej i chłodniczej, ograniczanie ilości odpadów spożywczych, usprawnienie łańcuchów dostaw oraz wykorzystywanie energii słonecznej w sektorze transportu lotniczego mogą wydawać się drobnymi elementami dużej układanki, ale postrzegane łącznie pokazują, w jaki sposób innowacyjne technologie i praktyki mogą przetrzeć szlak dla szerzej zakrojonych zmian na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju.

Globalne ocieplenie negatywnie wpływa na nasze zdrowie, zwiększając ryzyko występowania wielu chorób i niszcząc nasze naturalne środowisko, dlatego wszystkie działania powinny być skupione i zmierzać w kierunku poprawy jakości powietrza, którym każdy z nas oddycha codziennie przez 24 godzin na dobę. Bez niego całe życie na Ziemi umiera.

W jaki sposób radzić sobie z problemami ekologicznymi?

Jakiś czas temu powstał program Czysta Polska, zainicjowany przez Zygmunta Solorza.

Program promuje dbanie o środowisko naturalne. Zmiany proekologiczne wprowadzono już w ZE PAK i Cyfrowym Polsacie, a inicjatywę promować będzie Telewizja Polsat. Program Czysta Polska ma być odpowiedzią na pogarszającą się jakość powietrza w Polsce, zwłaszcza w miastach w okresie grzewczym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z końca ub.r., aż 36 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajduje się w Polsce.

Powołane przez Solorza stowarzyszenie jest obecnie w trakcie tworzenia. Ma uświadamiać Polakom, w jakim środowisku żyją oraz inspirować ich do dyskusji i działania w tym zakresie. Organizacja ma być forum debaty o różnych inicjatywach proekologicznych, a także wspierać je.

Źródło:

www. airly.org.pl

www. eea.europa.eu/pl

www.wwf.pl

www.wirtualnemedia.pl

 

Share.
Exit mobile version