Biznes Edukacja Finanse/Księgowość Gospodarka Informacje Polityka Wiadomości

Polskie firmy zdobywają coraz więcej kontraktów ONZ

Jak podaje serwis Gov.pl

W 2022 r. Polska dostarczyła do ONZ towary i usługi za ponad 71 mln dolarów. To duży sukces – rok wcześniej było to tylko niecałe 5 mln dolarów. Jest to efekt m.in. działań MRiT, które wspiera polskie przedsiębiorstwa w udziale o zamówienia publiczne organizacji międzynarodowych.

Wyniki opublikowane przez ONZ pokazują, że polskie firmy mają duży potencjał do odnoszenia sukcesów w światowej rywalizacji o zamówienia publiczne, a MRiT im w tym pomaga. W ostatnich latach zorganizowaliśmy szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorców. Na naszej stronie internetowej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące międzynarodowych zamówień publicznych i konkretnych przetargów. Efekty naszych działań są widoczne. 330 polskich firm w zeszłym roku współpracowało z ONZ, wobec 92 w 2021 r. Sukcesy, jakie rodzime  firmy osiągają w przetargach ONZ, pozwalają nam z optymizmem patrzeć na udział polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy

– informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Przez ostatnie dziesięć lat polskie dostawy do ONZ kształtowały się na poziomie ok. 3-5 mln dolarów. W 2022 r. Polska dostarczyła do ONZ towary i usługi za ponad 71 mln dolarów. Będziemy nadal intensywnie wspierać naszych przedsiębiorców w ich działaniach za granicą

– dodaje wiceminister Grzegorz Piechowiak

Działania MRiT dla polskich firm

Na stronach MRiT znajduje się specjalna zakładka poświęcona wyłącznie przetargom organizacji międzynarodowych https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/miedzynarodowe-zamowienia-publiczne. Sukcesywnie jest ona rozbudowywana i aktualizowana. Opublikowaliśmy tam blisko 500 wyselekcjonowanych przetargów. Stworzyliśmy też zakładki na naszych stronach internetowych, gdzie zamieszczane są przetargi dedykowane Ukrainie. Zorganizowaliśmy stoiska informacyjne podczas targów żywności i przemysłowych w Polsce. Przygotowaliśmy także specjalne publikacje dla przedsiębiorców.

W latach 2021-2022 zrealizowaliśmy szkolenia z partnerami regionalnymi i instytucjonalnymi. Do współpracy z MRiT włączyły się m.in. takie organizacje wsparcia jak: Business in Małopolska, Agencja Rozwoju Pomorza S.A. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Regionalne Agencje Rozwoju, PARP, PAIH i wiele innych instytucji. Przeszkoliliśmy ok. 700 przedsiębiorców z różnych części Polski. A to nie koniec, zainteresowania szkoleniami, zgłaszają się kolejne organizacje biznesowe. W działalności szkoleniowej wspierają nas eksperci-praktycy.

Efekty działań MRiT w zakresie wsparcia polskich firm

Polska dostarczyła do ONZ towary i usługi za 71,71 mln dolarów (wobec 4,86 mln USD w 2021 r.). Zajęliśmy 70 miejsce pod względem wartości dostaw (wobec 158 w 2021 r.) 330 polskich firm współpracowało w 2022 r. z ONZ (w 2021 r. były to 92 przedsiębiorstwa).

Liczba polskich przedsiębiorstw zarejestrowanych w systemie ONZ osiągnęła już 1080, wobec 707 w 2020 r. Najwięcej dostaw dotyczyło towarów – 50 mln dolarów, natomiast usługi osiągnęły wartość 21 mln dolarów. Największa grupa towarowa to: żywność i napoje – 26 mln dolarów, potem środki medyczne – 9,3 mln dolarów, usługi medyczne – 7,4 mln dolarów oraz transport i logistyka – 5,2 mln dolarów.

Najważniejszym odbiorcą towarów i usług z Polski był Światowy Program Żywnościowy (WFP) – 30,3 mln dolarów, następnie UNICEF – 13,8 mln dolarów, WHO – 10,3 mln dolarów, UNHCR – 6,8 mln dolarów, IOM – 5,7 mln dolarów, UNDP – 1,9 mln dolarów, UN Secretariat – 1,1 mln dolarów, UNOPS – 1 mln dolarów.

You may also like