W dzisiejszych czasach, życie bez telefonów komórkowych jest praktycznie niemożliwe. Badanie fokusowe, przeprowadzone przez Instytut Mobile&Digital Marketingu wykazało, że Polacy w 67% są uzależnieni od telefonu komórkowego tak, że nie są w stanie go odłożyć na dłużej niż 5 godzin.

Dzięki telefonii komórkowej i mobilnemu internetowi, możemy zasięgnąć informacji na każdy temat i pomóc w wielu sprawach. Telefon to również podstawowe narzędzie pracy wielu osób w de facto różnych branżach. Dlatego, bardzo istotną kwestią jest dla nas wybór operatora sieci komórkowej z odpowiednim pakietem pod względem transferu danych i kosztach obsługi, jakie trzeba ponosić przez cały okres trwania umowy.

W Polsce spośród wielu działających operatorów komórkowych, 4 sieci komórkowe są dominujące na rynku telefonii mobilnej (w kolejności alfabetycznej):

  • sieć Orange (operatorem jest Orange PolskaA.),
  • sieć Play (operatorem jest P4 Sp. z o.o.),
  • sieć Plus (operatorem jest Polkomtel Sp. z o.o.),
  • sieć T-Mobile (operatorem jest T‑Mobile Polska.).

Wśród tej wielkiej czwórki trwa zacięta walka o klienta i miano największego gracza na rynku.

W Internecie co miesiąc publikowane są przez różne serwisy rankingi sieci komórkowych. Powstają one w oparciu o codzienną analizę najnowszych ofert od operatorów komórkowych, warunkach technicznych i stawkach.  Brane są również pod uwagę sezonowe zniżki i promocje za przeniesienie numeru czy przedłużenie umowy. Dostępne są także bezpłatne porównywarki z cenami usług telekomunikacyjnych, uwzględniające zasięg, ceny abonamentów oraz rabaty, upusty czy inne dodatki ze strony firm. W ten sposób możemy się dowiedzieć, czym różnią się oferty operatorów telefonii komórkowej, jakie są aktualne ich propozycje oraz wybrać abonament w zależności od budżetu, którym dysponujemy.

Jak wygląda kwestia zasięgu i cen? Badanie na 500 abonentach czterech sieci komórkowych, przeprowadził w dniach 9-16.05 Instytut Mobile&Digital Marketingu.

Dane prezentują poziom satysfakcji klientów z oferowanych usług i cen. 

Sieć Orange oferuje klientom 4 Plany  taryfowe (abonamenty bez telefonu),  Plan 40, 50, 60 i 80. Umowy podpisywane są na 24 miesiące, wyjątek stanowią nowi klienci którzy mogą wybrać umowy trwającą 36 miesięcy. W ramach każdego pakietu otrzymamy nielimitowane rozmowy, sms-y i mms-y w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej. Oferty różnią się od siebie liczbą GB internetu i możliwością korzystania z sieci 5G.

Najtańszy jest Plan 40, za 40 złotych miesięcznie, pod warunkiem, że wyrazimy zgodę marketingową

– uzyskamy wtedy rabat -5 zł i kolejny upust za -5 zł za e-fakturę odbieraną co miesiąc w Mój Orange.

 

Za abonament 40 zł otrzymujemy 5 GB internetu, po jego wykorzystaniu internet zwalnia do 16 Kb/s.  Kolejny Plan 50 (warunek rabaty jak w przypadku Planu 40) jest najczęściej wybierany przez użytkowników, zawiera więcej możliwości i swobodne korzystanie z social mediów, przeglądania witryn www czy użytkowania wielu aplikacji mobilnych, dzięki transferowi danych internetowych, wynoszącego 12 GB.

Ponadto, Plan 5:0 stwarza możliwość wyboru pakietów dodatkowych (oddzielnie opłacanych i włączanych jednorazowo bądź cyklicznie), takich jak np. „Gdzie jest dziecko” czy też uruchomienie muzyki dla oczekujących na połączenie. Plan 60 różni się od Planu 50 tylko zwiększeniem danych transferowych do  25 GB. Plan 80 to najdroższa oferta od Orange, dla najbardziej wymagających klientów. Jej plusem jest obecność nielimitowanego transferu internetowego, 80 GB co pozwala na komfortowe korzystanie z internetu. W Planach 60 i 80 możemy dokupić usługę HBO Max – filmy i seriale online w obniżonej cenie.

 

Ceny wszystkich pakietów wzrosną, jeżeli kupimy telefon komórkowy, bo gdy doliczymy ratę za nowoczesny i dobry sprzęt, opłata miesięczna wzrasta nawet do 160 złotych. W porównaniu z pozostałymi sieciami, opłaty nie są najlepszymi na rynku, inni operatorzy, oferując to samo, mają znacznie niższe stawki. Zyskać 20 złotych rabatu na abonament oraz pakiet danych na konto 3 GB za łączenie usług, mogą tylko Ci użytkownicy, którzy wybrali Plan 50, 60 lub 80 i posiadają Orange Love (pakiet obejmuje internet domowy, telewizyjny i abonament za komórkę) , pod warunkiem terminowej płatności.

Sieć komórkowa Play  na rynku funkcjonuje od 2007 roku.  Najmłodszy operator  umacnia swoją pozycję na rynku i wzbogaca portfolio produktów o nowe oferty.  W kwietniu 2022 r., kupił 100% udziałów UPC Polska, łącząc tym samym usługi mobilne, stacjonarne i telewizyjne w jeden pakiet. Sieć oferuje trzy rodzaje abonamentu, które dzielą się na kolejne trzy typy. Każda z ofert zakłada umowę na 24 miesiące, a wysokość abonamentu uwzględnia zgody marketingowe ( -5 złotych) oraz na e-faktury (-5 złotych). Różnica w opłatach zależy od wersji abonamentu, czyli transferu internetowego oraz usług dodatkowych.

Oferta S za 35 złotych miesięcznie z pakietem internetowym 3 GB, zawiera w sobie nielimitowane rozmowy komórkowe i stacjonarne oraz SMS-y i MMS-y. Kolejny abonament – Oferta S+ jest o 10 zł wyższy, natomiast w zamian za to otrzymujemy  8 GB transmisji danych. Następny, Oferta M z 60 GB kosztuje już 60 złotych miesięcznie. W cenie jest dostęp do Play NOW. Oferta L  w cenie 80 złotych to już 120  GB transmisji danych z pełną prędkością.

Najtańszy abonament sieci Play, czyli Stan Nielimitowany taryfa Mini to koszt 30 złotych miesięcznie (bez telefonu) za jeden numer, z telefonem 40 złotych. W tej wersji możemy liczyć tylko na 5 GB internetu ALE ZASIĘG NIESTETY ZNACZNIE KULEJE. Nawet w mieście są częste problemy „ze złapaniem” sieci.  Przy kolejnym numerze w taryfach Duet i Rodzina, dostaniemy kolejne 5 GB, a koszt za dwa numery wynosi 50 złotych w Duecie i 60 złotych w ofercie Rodzina. Kolejne oferty to już wyższe ceny (w zależności od wersji abonamentu), różnią się one transferem internetowym i dodatkowymi usługami, które łączą abonament na telefon i internet domowy oraz telewizję.  Naturalnie Play oferuje także telefon na kartę i taryfę MIX.  Ceny wszystkich abonamentów wzrosną, jeżeli zdecydujemy się na telefon komórkowy.

Marka Plus, wg. Badanych najlepsza pod względem zasięgu i LTE sieć komórkowa w Polsce. Działa na polskim rynku od samego początku wprowadzania telefonii komórkowej. W swojej ofercie ma szeroki wybór (ponad 300 modeli o różnych parametrach) smartfonów z korzystnymi ratami za telefon, darmowe rozmowy, smsy i mmsy oraz atrakcyjne miesięczne pakiety GB internetu już od 4GB. Stawki  abonamentowe zaczynają się już od 35 zł miesięcznie przy umowie na okres 24 miesięcy.

Dodatkowe rabaty otrzymają klienci, którzy mają już abonament w Cyfrowym Polsacie albo Internet w Plusie za min. 19,90 zł lub abonament telefoniczny w Plusie za min. 44,90 zł.

Wtedy  nowy abonament telefoniczny będzie wynosił od 30 zł miesięcznie. Gdy zdecydujemy się na telefon, mamy do wyboru abonamenty od 55, 65 i 85 złotych, miesięcznie. Plus w swoim asortymencie posiada wiele nowoczesnych usług np. smartDOM, internet stacjonarny, internet LTE, telewizję czy po prostu zakup telefonu w korzystnej cenie. Na początku wymagana jest opłata wstępna (może wynosić tylko 98 groszy), następnie  pozostała wartość telefonu rozkładana jest na co miesięczne raty. Dodatkowym plusem jest możliwość wygodnego i szybkiego przeniesienie istniejącego numeru telefonu i skorzystania z ofert na kartę oraz nabycia telefonu bez abonamentu. Aktualną ofertę dostępnych modeli wraz z abonamentem (lub bez abonamentu) możemy  sprawdzić na stronie wyszukiwarki telefonów Plus, wybrać urządzenie, dokonać płatności online lub gotówką i cieszyć się z użytkowania nowego smartfona. Plus ma bardzo elastyczną ofertę, dopasowaną do różnych potrzeb klientów oraz dodatkowe usługi, w tym dostęp do internetu w technologii 5G. Plus pozwala swoim Klientom korzystać z atrakcyjnych możliwości sieci oraz wielu usług multimedialnych płacąc przy tym jedną stałą opłatę. To bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwiające zarządzanie swoim budżetem w sposób prosty i przejrzysty.

Polkomtel (Plus), który jako pierwszy operator w Polsce uruchomił komercyjnie infrastrukturę 5G.

Polkomtel, właściciel sieci Plus jako pierwszy w Polsce uruchomił szybszy internet,  w 7 różnych miastach, obejmując zasięgiem milion osób.

Maksymalna prędkość transferu sięga nawet 600 Mb/s, co jest porównywalne jedynie do łącza światłowodowego, które gwarantuje bezawaryjność,  ogromny zasięg a przede wszystkim bardzo wysoką przepustowość łącza, co gwarantuje błyskawiczną wysyłkę danych w najwyższej jakości.

Osobne pasmo transferowe dla technologii 5G gwarantuje stabilność połączenia, większą pojemność sieci i mniejsze opóźnienia w transmisji danych.

 

T-Mobile natomiast, zaistniał w Polsce w 2011 roku, po wykupieniu akcji należących do sieci Era. W ofercie tego operatora znajdziemy abonamenty indywidualne i rodzinne, oferty mix, usługi dostępu do internetu oraz wiele usług dodatkowych. Tak jak u pozostałych operatorów, podpisanie umowy to opcja na 24 miesiące. Zgoda marketingowa i na e-faktury to rabat w wysokości 10 złotych (po 5 złotych każda) i jest odejmowana od cen przedstawionych w ofercie. Jeśli nie udzielimy operatorowi takiej zgody będziemy płacić odpowiednio droższy abonament. Dla stałych klientów jest również upust w wysokości -5 złotych za terminowe opłacanie faktur.

T-Mobile Polska oferuje obecnie 4 nowe rodzaje abonamentów komórkowych przeznaczonych dla jednego użytkownika, oferta XS, S, M oraz L. Ich ceny wynoszą odpowiednio 45, 55, 65 i 85 złotych.  W przypadku kolejnego numeru w tzw. pakietach rodzinnych są tańsze o 20 złotych.  Wszystkie abonamenty (oprócz najtańszego XS) zapewniają łączność 5G w maksymalnej, dostępnej prędkości, bez limitu pakietu danych do wykorzystania. W każdym przypadku otrzymasz nielimitowane połączenia, wiadomości sms i mms do wszystkich sieci, możemy też liczyć na rabat na urządzenie w abonamencie S – 100 złotych, M – 200 złotych i L – 300 złotych. Abonamenty mają też dostęp do usługi „Rozrywka Uwolniona” na 6 lub 12 miesięcy w prezencie.  Ceny wszystkich pakietów wzrosną, jeżeli kupimy nowy telefon komórkowy,

Oferta zastępuje stare plany taryfowe z 2020 roku, które  były oferowane do 20 stycznia 2022 roku.  Abonamenty w T-Mobile to czytelnie skonstruowana oferta, która jednak nie wyróżnia się specjalnie na tle konkurencji.

Podpisując umowę decydujemy się na ponoszenie comiesięcznych, stałych kosztów. Jaka jest najlepsza?  Zależy to od różnych czynników m.in. cen, promocji, dodatkowych usług oraz zasięgów. Podchodząc w sposób rzetelny i rozważny, możemy mieć pewność, że wybierzemy ofertę,  której warunki są dla nas najlepsze i będziemy z niej zadowoleni.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www. telefonykomorkowe.net.pl

www. taniabonament.pl

www. mobilny-ranking.pl

 

You may also like