Jak podaje serwis Gov.pl, stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2024 roku, szacowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), wyniosła 4,9 proc. Jest to najniższy poziom bezrobocia odnotowany od sierpnia 1990 roku. W porównaniu do końca maja 2024 roku, stopa bezrobocia spadła o 0,1 punktu procentowego, a w porównaniu do czerwca 2023 roku – o 0,2 punktu procentowego.
Regionalne zróżnicowanie bezrobocia
Bezrobocie w Polsce w czerwcu 2024 roku charakteryzowało się dużym zróżnicowaniem regionalnym. Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce, gdzie wyniosła ona 2,9 proc., natomiast najwyższą w województwie podkarpackim – 8,2 proc.
Historycznie niska liczba zarejestrowanych bezrobotnych
W końcu czerwca 2024 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 763,7 tys. bezrobotnych. Jest to najniższa liczba zarejestrowanych bezrobotnych od lipca 1990 roku, kiedy to wynosiła ona 699 tys. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 12,9 tys., a w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – o 19,8 tys.
Wzrost liczby wolnych miejsc pracy
Czerwiec 2024 roku przyniósł również wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 95,1 tys. takich miejsc, co stanowi wzrost o 8,7 tys. w porównaniu do maja 2024 roku. Jednak w porównaniu do czerwca 2023 roku liczba zgłoszonych miejsc pracy była o 7,4 tys. niższa.
Polska w czołówce unijnej pod względem niskiej stopy bezrobocia
Dane opublikowane przez Eurostat potwierdzają, że Polska pozostaje jednym z krajów o najniższym wskaźniku bezrobocia w Unii Europejskiej. W maju 2024 roku, zgodnie z definicją Eurostat, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3 proc., podczas gdy średnia dla całej UE wynosiła 6 proc., a dla strefy euro – 6,4 proc. Tym samym Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE, ustępując jedynie Czechom, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,7 proc.
Podsumowanie
Obniżająca się stopa bezrobocia oraz wzrost liczby wolnych miejsc pracy wskazują na stabilizację i rozwój polskiego rynku pracy. Pomimo wyzwań, Polska utrzymuje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem niskiego bezrobocia, co świadczy o skuteczności działań podejmowanych przez rząd i pracodawców w zakresie walki z bezrobociem i aktywizacji zawodowej obywateli.