Biznes Gospodarka Wiadomości

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0

Jak podaje serwis GOV.pl

od 2 lutego weszły w życie przepisy drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej – mieszkańcy Polski zapłacą mniej za paliwo, podstawowe produkty spożywcze, gaz, ciepło systemowe, a także nawozy. Także dodatek osłonowy pozostaje kluczowym elementem Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków

Po obniżeniu podatku VAT w ramach pierwszej edycji programu, przyszedł czas na kolejne korzystne rozwiązania. Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 obowiązują od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. To konkretne działania tj.:

•    obniżka VAT na paliwo z 23% do 8%,
•    obniżka VAT na gaz z 8% do 0%,
•    obniżka VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0%,
•    przedłużenie obniżki VAT na prąd do 5%,
•    obniżka VAT na ciepło do 5%,
•    obniżka VAT na nawozy z 8% do 0%.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodatek osłonowy elementem Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej

Przypominamy, że od stycznia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który pozostaje kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wsparcie w kwocie ponad 4 mld zł trafi do blisko 7 mln gospodarstw domowych. Narzędzie to ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.

Wsparciem – w zależności dochodu, liczby domowników i źródeł ogrzewania – od 400 zł do ponad 1400 zł zostaną objęci mieszkańcy Polski, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwach jednoosobowych lub 1500 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Osoby, które nie złożyły wniosku w do końca stycznia, nadal mogą ubiegać się wsparcie – muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Wnioski o dodatek osłonowy należy składać w najbliższej gminie.

Więcej na temat dodatku osłonowego

Dodatkowe informacje dot. Tarczy Antyinflacyjnej

You may also like