Według GUS w ubiegłym miesiącu ceny dóbr i usług były średnio o 15,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Takiej drożyzny w Polsce nie było od ponad 25 lat. Najmocniej wzrosły ceny paliw i energii, drożała także żywność. Ceny produktów i usług urosły de facto w każdej branży, a prawdopodobnie to jeszcze nie koniec.

W niedzielę 17.07 gościem programu „Fakty Po Faktach” był Marek Belka, były premier i były prezes NBP, obecnie eurodeputowany Lewicy, który został zapytany o kryzys gospodarczy i postępowanie w związku z nim, poradził inwestycje w obligacje antyinflacyjne.

– Ja naprawdę nie mam dobrych rad dla Polaków. Myślę, że trzeba starać się lokować pieniądze, jeżeli ktoś ma, w obligacjach antyinflacyjnych, czyli wysoko oprocentowanych – powiedział. – Nic więcej nie mogę poradzić.

Czym są obligacje antyinflacyjne?

Jak podaje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych:

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją to jedna z form lokowania środków, które w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności. Powodem była oczywiście wysoka inflacja oraz niskie oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych, które zmusiło Polaków do poszukiwania alternatyw.

Obligacje zakupić można jedynie w PKO BP. Kupując obligacje musimy zostać klientami Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego, otwierając tam rachunek rejestrowy, na którym będą zapisane nasze operacje związane z obligacjami skarbowymi.

Obligacje antyinflacyjne to potoczna nazwa detalicznych obligacji Skarbu Państwa, których konstrukcja związana jest z wysokością wskaźnika inflacji lub stóp procentowych. Stanowią one podgrupę szerszego zbioru wszystkich obligacji oszczędnościowych przeznaczonych dla gospodarstw domowych, które emituje Ministerstwo Finansów. Obligacji tych nie mogą kupić firmy ani fundusze inwestycyjne, nie handluje się nimi na giełdzie. Każda z obligacji kosztuje 100 złotych – o tym jak i gdzie je można kupić mowa jest w przedostatniej części artykułu (aczkolwiek zachęcamy do lektury całości).

Obligacje antyinflacyjne występują w czterech podstawowych typach oraz łącznie siedmiu szczegółowych rodzajach, które różnią się od siebie wieloma parametrami. Wyróżnić możemy:

  • Obligacje indeksowane stopą inflacji CPI podawanej przez GUS:
    • Obligacje 4-letnie indeksowane inflacją (COI)
    • Obligacje 10-letnie indeksowane inflacją (EDO)
  • Obligacje rodzinne indeksowane inflacją (tylko dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”):
    • Obligacje rodzinne 6-letnie indeksowane inflacją (ROS)
    • Obligacje rodzinne 12-letnie indeksowane inflacją (ROD)
  • Obligacje indeksowane stopą referencyjną NBP (nowy rodzaj obligacji wprowadzony w 2022 r.):
    • Obligacje roczne zmiennoprocentowe (ROR)
    • Obligacje 2-letnie zmiennoprocentowe (DOR)
  • Obligacje indeksowane stawką WIBOR 6M

Zanim przejdziemy do omówienia każdego z rodzajów obligacji, kilka uwag ogólnych, wspólnych dla wszystkich obligacji. Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa emitowane są co miesiąc w osobnych seriach. Oferta na miesiąc następny jest ogłaszana w ostatnich 10 dniach miesiąca poprzedniego (np. po 20 czerwca spodziewać można się oferty na lipiec). Nie ma znaczenia, czy obligacje kupimy pierwszego czy ostatniego dnia miesiąca – warunki, które zostaną nam zaproponowane będą zawsze takie same.

 

Warto dodać, że każdy rodzaj i każda seria obligacji ma swoje oznaczenie, składające się z dwóch komponentów: symbolu obligacji oraz daty wykupu (miesiąc i rok). Przykładowo, obligacje 4-letnie indeksowane inflacją (o symbolu COI, od Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane) z datą wykupuj w czerwcu 2026 r. to COI0626. Posługiwanie się tymi oznaczeniami może się przydać zwłaszcza w przypadku obligacji antyinflacyjnych, w przypadku których każda seria może wypłacać inne odsetki (w zależności od inflacji w konkretnych miesiącach – szczegółowy mechanizm wyjaśnimy nieco dalej).

Źródło: Sii.org.pl

Red. Aleksandra Fajecka

Share.
Exit mobile version