Biznes Wiadomości

Bon Turystyczny. Na jakich zasadach?

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Od 01 sierpnia można wnioskować o bon turystyczny. Na jakich zasadach? Kiedy można zapłacić bonem turystycznym?

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł. Świadczeniem objęci będą także rodzice, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci, wyższe niż 500 złotych – na taką poprawkę zgodził się Sejm. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. Zgodnie z wyliczeniami resortu bonem zostanie objętych ok. 6,5 mln dzieci, bon turystyczny ma być świadczeniem jednorazowym.

Warunek jest prosty – dostarczenie usługi w ramach bonu turystycznego musi być świadczone na rzecz dziecka. Polska Organizacja Turystyczna podkreśla, iż bon musi być wykorzystany na faktyczny wypoczynek dziecka. Bonu turystycznego nie wykorzystają rodzice, gdy w pobycie nie uczestniczy razem z nimi dziecko.

Gdzie mogę skorzystać z bonu a gdzie nie?

Bonem można opłacić nocleg oraz imprezę turystyczną dla dziecka, gdzie można skorzystać z co najmniej dwóch rodzajów usług turystycznych w ramach tej samej podróży czy wycieczki, na terenie Polski (kolonie, wycieczki obozy sportowe, rekreacyjne etc).

Wyżywienie można rozliczyć wtedy, gdy jest ono oferowane wraz z noclegiem w danym obiekcie.

Za rodzinne wyjście do restauracji czy do kina, na basen, czy wizytę w innym miejscu, które nie jest jednym z dwóch obiektów czy usług oferowanych w ramach wycieczki turystycznej z dzieckiem, nie będziemy mogli zapłacić owym bonem.

Jak otrzymać bon. Krok po kroku.

Bon będzie wygenerowany w formie elektronicznej na platformie PUE ZUS, gdzie należy się zarejestrować poprzez Profil Zaufany albo poprzez bankowość elektroniczną. Aby opłacić nim jakąś wybraną usługę turystyczną, wystarczy okazać 16 cyfrowy numer przypisany do bonu, który otrzymamy sms-em lub drogą mailową. Można używać bonu w różnych miejscach, aż do wyczerpania kwoty i terminu ważności bonu.  Bonu nie można wymienić na gotówkę ani na inną formę płatniczą.

Gdzie można realizować bon?

Lista usługodawców, u których będzie można zrealizować bon, widnieje na stronie internetowej: bonturystyczny.gov.pl Lista firm jest aktualizowana każdej doby.

Jakie firmy mogą się zarejestrować?

Aktualnie prawie 5 tys. podmiotów turystycznych złożyło oświadczenia wymagane w celu wpisania ich na listę uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu. Lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel. Na tą listę wpisało się już ponad 7,3 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Wszelkie podmioty, które chciałyby uczestniczyć w tym programie muszą się zarejestrować w PUE ZUS, składając oświadczenie podmiotu turystycznego.

Redakcja: Agnieszka Jaźwińska

You may also like