Z jednej strony jest wielki stres jak twórcy kultury przetrwają ten ciężki czas z drugiej zaniepokojenie odbiorców, ze względu na brak kulturalnych wydarzeń.

Społeczeństwo zdało sobie również sprawę z faktu, że nie przeżyłoby tego czasu, bez filmów, muzyki, sztuki, szeroko pojętych dźwięków. Ludzie potrzebują kontaktu z rozrywką, teraz zdecydowanie bardziej niż kiedyś.

Czy bez kultury powrócimy do normalności? A może kultura stała się naszą normalnością?

Bez kultury zmiany nie nastąpią, Kultura i to co ona daje, czyli możliwość kreacji, myślenia kreacyjnego, myślenia przekraczającego zastaną rzeczywistość to jest w tej chwili jedyna droga, żeby przejść kryzys ekonomiczny, bo trzeba będzie zrewidować swoje przyzwyczajenia. Kultura w rozumieniu społecznej umiejętności używania i korzystania z nowych pomysłów, inicjatyw, ożywienie branż kreatywnych, aktywność przedsiębiorstw stawiających na innowacje staną się kluczowe dla powrotu do normalności nie tylko samej kultury, ale i całej gospodarki.

Szeroko pojęta kultura okazała się niezbędnym elementem życia podczas pandemii, już nie przecinkiem czy wypełnieniem wolnego czasu, ale wręcz esencją.

Jak teraz korzystać z kultury?

  Kina Plenerowe

Co prawda do kina studyjnego jeszcze nie wejdziesz ale w plenerze, czemu nie? Od 18 maja działają kina samochodowe i plenerowe. Oczywiście, seanse pod chmurką wracają, ale na pewnych zasadach reżimu sanitarnego, z zabezpieczeniem po stronie uczestnika jak i organizatora w środki ochronne. W niektórych miejscach możesz liczyć na dostarczenie picia czy jedzenia przez obsługę kina, prosto do auta. Kina letnie samochodowe Warszawa czy Żerań już zrealizowały pierwsze pokazy.

Kino Samochodowe Warszawa

Kino Samochodowe Żerań 

Kino Moonlight

Kino plenerowe na Warszawskim Ursynowie

Kino letnie

Oprócz kina samochodowego, wróciły również typowe kina plenerowe. Pierwszy seans odbył się 22 maja przy Chono Lulu Bistro&Bar na Pradze. Do końca września, co piątek można tam oglądać kolejne seanse.

  Koncerty online

Wielu muzyków i artystów pozostaje w kontakcie ze swoimi widzami, poprzez koncerty online. Część starszych koncertów zostało wyemitowanych w serwisie YouTube, a te na żywo wciąż odbywają się online, z zapewnieniem odpowiednio wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Śledź swoich ulubionych muzyków, sprawdzaj ich aktywności w sieci.

Daria Zawiałow

Koncert stacjonarny w Warszawskiej Hali Koszyki

Beethoven w kwarantannie

Strefa Szeptów online

   Spektakle online

Wiele teatrów udostępniło swój repertuar online. Możesz sprawdzić, kiedy, jaki spektakl można obejrzeć na kanale teatru. Np. Teatr Miejski w Gdyni w dniach 1-5 czerwca będzie emitował online wszystkie sztuki nominowane do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej a warszawski Nowy Teatr w ramach dnia dziecka, udostępnia tytuły dla dzieci.

Spektakle NINATEKA

Teatr Łaźnia Nowa

Stand-up Polska

Jak natomiast mają ratować się artyści, twórcy?


Twórcy nie zostali zapomniani. Masowo zwracają się o wsparcie do Funduszu Promocji Kultury. Wiele teatrów, które ostatnio miały problem z otrzymaniem dotacji, w obliczu aktualnych wydarzeń, tak owe otrzymuje. Stało się tak w przypadku choćby Pani Krystyny Jandy, która prowadzi w Warszawie Och Teatr oraz Teatr Polonia.

 

Szczegóły:

Jeśli jesteś aspirującym scenarzystą, możesz zgłosić się do konkursu oferowanego przez Telewizję Polską, która dała szansę młodym twórcom z literackim zacięciem.

 

Konkurs Telewizji Polskiej na najlepszy scenariusz

Głośno jest też na temat pięknej inicjatywy dziennikarzy radiowych, którzy zintegrowali się tworząc ze wsparcia crowdfundingowego stworzyć radio Nowy Świat, gdzie oprócz audycji takich postaci jak Wojciech Mann, Marcin Kydryński czy Jan Chojnacki, szansę otrzymają młodzi ludzie bez doświadczenia, którzy mogli wysyłać zgłoszenia ze swoim CV czy nagraniem audio do 25 maja.

Oprócz tego, artyści mają możliwość skorzystania z dedykowanej tarczy antykryzysowej opracowanej przez polski rząd.

Pomoc socjalna dla twórców i artystów 

Wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Share.
Exit mobile version